Методичні рекомендації щодо організації сюжетно-рольових ігор

Cюжетно-рольова гра – провідна діяльність дошкільників, яка задовольняє вікові потреби дітей та допомагає оволодіти знаннями і вміннями. У грі починається моральний та розумовий розвиток дитини, а головне – становлення особистості.

Відомі два джерела, які живлять дитячі задуми, спонукають реалізувати їх у грі.

Перше – явища і події навколишньої дійсності, які випадково спостерігають діти і які викликають у них інтерес.

Друге – продумана, послідовна організація дорослими доступних, цікавих вражень, що можуть збагачувати зміст гри.

Комплексний метод керівництва ігровою діяльністю передбачає два основних етапи:

• Виникнення гри на основі вражень дітей у процесі ознайомлення із суспільними явищами, поглиблення і розвиток її за допомогою іграшок та замінників.
  • Активізація педагогічно доцільного змісту ігор – знань, моральних уявлень, творчості, самостійності – за допомогою рольового спілкування вихователя з дітьми, введення правил колективної гри.

Для забезпечення правильної організації та проведення сюжетно-рольової гри, необхідні:

• чіткість та послідовність планування навчально-виховної роботи з керівництва творчими іграми;
  • зв’язок між навчанням на заняттях, творчими іграми та працею, спрямованими на задоволення потреби гри;
  • складання перспективного планування підготовки сюжетно-рольових ігор на рік;
  • конкретизація ігрової ситуації, безпосередньо вихователем у період гри, спираючись на знання та вікові особливості дітей, конкретну ситуацію, досвід, такт, педагогічну майстерність.

Від систематичного планування роботи з сюжетно-рольових ігор залежить навчання та виховання дошкільнят. Тому на допомогу вихователю, який творчо працює з дітьми і хоче збагатити свої педагогічні надбання, пропонуються розробки перспективного планування з проведенням підготовчої роботи з сюжетно-рольових ігор. Варіативність тематики кожен здійснює відповідно до програми, вікових особливостей, рівня морального та інтелектуального розвитку дошкільнят.